Teázz a tudománnyal: GNSS, InSAR technológia, nehézségi erőtér

Újra itt a keddi KGO Tea!

Újraindulnak a nagy hagyományokkal bíró penci Kozmikus Geodéziai Obszervatórium keddi KGO Tea előadásai. A félszázados múltra visszatekintő tudományos formátum alkalmain KGO munkatársak és külsős szakmabeliek tartanak előadást olyan változatos témákban, mint a geodéziai hálózatok, csillagászat, földmegfigyelés, meteorológia, környezetvédelem, mindezt egy csésze tea mellett. Ezeken a hetente megrendezésre kerülő alkalmakon az előadásokat követően vitázni és beszélgetni is lehet kötetlenül. Az év végéig 4 előadásra kerül sor. A sorozat november 26-án startol. A szervezők szeretettel várnak minden kíváncsi munkatársat és az érdeklődő szakmai közösség tagjait online és személyesen is, Pencen, a KGO-ban. Aki külön is szeretne értesítést kapni az alkalmakról az feliratkozhat a kgo@sgo-penc.hu címen.

A KGO Tea idei 4 témája:

KGO Teák – Vissza a gyökerekhez
Időpont: november 26.,  14:00 óra
Beszélgetésindító: Almár Iván
Az érdeklődők megtudhatják, hogyan indultak és működtek a Tea előadások több évtizedre visszamenőleg.  Megelevenednek a korábbi teák, rendszeres előadókra, az Obszervatórium régi munkatársaira tekint vissza ez az alkalom.
Almár Iván, a beszélgetés indítója, csillagász, űrkutató, a magyar űrkutatás egyik megteremtője, a Kozmikus Geodéziai Obszervatórium első alapító igazgatója. Hozzájárulása a magyar és nemzetközi űrkutatás fejlődéséhez vitathatatlan, számos alkalommal részesült hazai és nemzetközi elismerésekben. Legutóbb az IAF (Nemzetközi Asztronautikai Szövetség) első magyarként, az űrkutató hírességek közé választotta.
Online csatlakozási lehetőség: meet.google.com/aru-oxoc-eqv

*

A Nemzeti Összetartozás Hídjának szerkezeti monitorozása alacsony költségigényű GNSS szenzorokkal
Időpont: december 3.,  10:00 óra
Előadó: Dr. Rózsa Szabolcs, Turák Bence, Égető Csaba
Ebben az előadásban a tanszék által fejlesztett GNSS szenzorokra épülő monitoring rendszer elemeiről szerezhetők ismereteket konkrét példán keresztül. A sátoraljaújhelyi Nemzeti Összetartozás Hídján végzett több hónapos monitoring vizsgálatot és eredményeit összegzik, ezen kívül a rendszer földtudományi alkalmazásairól is tájékoztatnak.
Dr. Rózsa Szabolcs a BME Építőmérnöki Karának dékánja, az Általános-, és Felsőgeodéziai Tanszék tanszékvezető egyetemi docense, 2023-tól az MTA doktora. Fő kutatási területei közé tartozik a globális helymeghatározó rendszerek és földtudományi alkalmazásai, a GNSS meteorológia, a mozgó platformok hely-, és helyzetmeghatározása, valamint az alacsony költségigényű GNSS szenzorok alkalmazása az építőmérnöki és földtudományokban.
Online csatlakozási lehetőség: meet.google.com/pzs-ugew-kjz

Az InSAR technológia gyakorlati alkalmazásának hazai kihívásai
Időpont: december 10., 10:30
Előadó: Dr. Ronczyk Levente 
A DATelite Kft. ügyvezetője, a földtudományok doktora az InSAR technológia gyakorlati alkalmazásának aspektusait vázolja fel, a céges tevékenységükön keresztül mutatja be számos gyakorlati példával összegyűjtve. Abba is betekintést nyerhetnek az érdeklődők, hogy egy olyan webes felület létrehozása a céljuk, ahol az InSAR technológia segítségével az épített szerkezetek, infrastrukturális létesítmények állapotértékelését és mozgásvizsgálatát tudják megvalósítani.
Online csatlakozási lehetőség: meet.google.com/dai-uhze-xem

A nehézségi erőtér regionális modellezése gömbi radiális bázisfüggvényekkel
Időpont: december 17., 10:00 óra
Előadó: Tóth Sándor
A földi nehézségi erőtér szintfelületei által kijelölt vízszintes és függőleges irányok kiemelkedő szerepéről hallhatnak a résztvevők ezen az előadáson. A nehézségi erőtér modellezése régóta a felsőgeodézia és a kapcsolódó földtudományok egyik fő feladata, amiben a geoidnak, a Föld elméleti alakjának kitüntetett szerepe van. Az előadásban hazai példákon keresztül megismerhetik a gömbi radiális bázisfüggvények alkalmazási lehetőségeit a nehézségi erőtér regionális meghatározására.
Tóth Sándor kutató, az Obszervatórium munkatársa, a BME Általános- és Felsőgeodéziai Tanszékének doktorandusza. Fő kutatási területei a geodéziai hálózatok és vonatkoztatási rendszerek és GNSS adatfeldolgozás.
Online csatlakozási lehetőség: meet.google.com/pme-hsfh-sbf

Az eseményhez, az előadás alatti linkekre kattintva lehet csatlakozni. 
A tudományos sorozat januárban folytatódik! Az állandó érdeklődők a kgo@sgo-penc.hu címre írhatnak. 

Varga Márta Flóra
Hakstol Sára